Eğitim

Pekiştireç Nedir?

Pekiştireç Nedir?

Sosyal ortamlarımızda karşılaşmak istediğimiz davranışların devamlılığı veya karşılaştığımızda rahatsızlık duyduğumuz davranışların ise yok olması için yöntemler aradığımızda; birçok kavram olacağı gibi Eğitim Psikolojisinde yer alan Pekiştireç sözcüğüyle de karşılaşırız.

İstenilen davranışın devamlılığını sağlayan istenmeyen davranışların ise son bulmasını sağlayan bu PEKİŞTİREÇ NEDİR? Nasıl kullanılır?

Pekiştireç, organizma üzerindeki etkiyi arttırarak devamlılığın sağlanması olasılığını arttıran uyarıcıdır. Olumlu pekiştireçler ödül verme yöntemi kullanılarak devreye sokulur. Kendi arasında ikiye ayrılır.

Birincisi; Birincil olumlu pekiştireçlerdir. Yiyecek veya sevgi gösterisi gibi fiziksel ihtiyaçların giderilmesine yönelik davranışların yer aldığı pekiştireçlerdir.

İkincisi; İkincil olumlu pekiştireçlerdir. İnsanlar için bir anlam ifade eden para, plaket, yüksek not gibi destekleyici şeylerle pekiştirme işlevi gerçekleştirilmeye çalışılır.

İkincil olumlu pekiştireçlerin dört türü vardır bunlardan ilki Sosyal pekiştireçlerdir; gülümsemek, övmek gibi kavramlarla örneklendirilir. İkincisi etkinlik pekiştirecidir; bireyin etkinlik sergilemesine müsaade edilir örnek vermek gerekirse şarkı söylemesini sağlamak. Üçüncüsü sembolik pekiştirenlerdir; onaylanan davranışlar sonucu yıldız verilmesi ve 5 yıldız sonunda bir çikolata alınması gibi. Dördüncüsü ise nesnel pekiştireçlerdir; kalem, silgi gibi somut eşyalarla ödüllendirmeyle örneklendirilir.

Olumsuz pekiştireçlere baktığımızda organizmanın fiziksel güvenliğinin zedelendiği hayati tehlikelerin yer aldığı birincil olumsuz pekiştireç ve surat asma kızma gibi nötr eylemler gerçekleştirdiğimiz ikincil olumsuz pekiştireçlerden oluşur. Düşük not verip, kızarak bir öğretmen öğrencinin ödev yapmasını sağlayabilir. Özellikle eğitim alanında PEKİŞTİREÇ NEDİR sorusunun cevabına sahip olmak öğrenci davranışlarını yönlendirme konusunda büyük fayda sağlayacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı