Sağlık

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesif kompulsif bozukluk, (OKB) bir ruh ve sinir hastalığıdır. Kişisel bir davranış ve duygu durum bozukluğudur.

TANI

OKB rahatsızlığının oluşumunda Serotonin hormonu eksikliği kilit rol oynar. Çeşitli nedenlerle bozulan endokrin sistem, serotonin ve endorfin gibi mutluluk hormonlarını salgılamayı durdurur ve ortaya sıklıkla OKB tablosu çıkar.

OKB’li bir hasta kendini günden güne artan ve dallanan bir saplantı çıkmazının içinde bulur. Hastalığa genellikle Anksiyete (yaygın endişe) bozukluğu da eşlik eder. OKB kompleks bir ruh ve sinir hastalığıdır. Hasta, kendisi de mantıksız olduğunun farkında olmasına rağmen sürekli tekrarlayan saplantılı ritüelleri tekrar eder. Sürekli elleri yıkama, her davranışı belli bir sayıda yapma ve sürekli olarak kendini tekrar eden benzer saplantılı davranışlar hastanın günlük yaşamını ve özel yaşantısını olumsuz yönde etkileyerek sekteye uğratır. Hasta bu ritülleri ve takıntılı davranışları yerine getirmediğinde kendini endişeli hisseder ve başına kötü bir şey geleceğini düşünür.

Bu belirtiler anksiyete bozukluğuna işarettir. Bazen soğuk terleme ve mide bulantısı ile eşlik eden endişe nöbetleri kendini gösterir. Ritüelleri gerçekleştirdiğinde kısa süreli bir ferahlama yaşar ancak bu hiçbir zaman kalıcı çözüm olmaz.

BELİRTİLER

Obsesif kompulsif bozukluk rahatsızlığı kendini sürekli tekrarlayan istenmeyen duygular ve bu durumun üstesinden gelmek için tekrarlanan çeşitli törensel hareketler ile gösterir. OKB tedavi edilmediğinde ilerleyen bir hastalıktır. Hastalığa müdahale edilmediğinde belirtiler ve hastanın tablosu gittikçe ağır bir hale gelir. OKB hastalığı belirtileri;

  • Sürekli tekrarlanan ve engellenemeyen düşünceler,
  • Endişe ve tedirginlik hissi,
  • Endişeden kurtulmak için uygulanan törensel ritüeller,
  • Herşeyi belli bir sayıda yapmak,
  • Işıkları açmak kapamak, adım saymak ve en basit bir eylemi dahi sürekli tekrarlar hale gelmek,
  • Kendini değersiz ve önemsiz hissetme, depresyon hali,
  • Sürekli endişe uyandıran, rahatsız edici ve engellenemeyen duygu durum bozukluklarıdır.

OKB’li hasta sonunda bu takıntı sarmalının içinde kaybolur ve durumu gittikçe ağırlaşarak klinik bir vaka haline gelir. Bir hekime başvurmadığı halde bu durum artarak devam eder.

TEDAVİ

OKB hastalığının tedavisi Uzman Psikiyatr hekimler tarafından uygulanır. Tedavide ilk adım ilaç tedavisidir. OKB rahatsızlığının tedavisinde anti-depresif ilaçlar ve Serotonin geri alım inhibitörleri kullanılır. Bu türdeki ilaçlar hormonal sisteme uyarı göndererek Serotonin hormonunun tekrar salgılanmasını sağlar. Bu etki, OKB tablosunu olumlu yönde geri çevirmeye yardımcı olur. İlaç tedavisi uzun sürelidir ve sürekli olarak hekim kontrolünde, düşük dozlarla başlanır. Tedavi süresince hekimin kontrolünde dozajda ayarlama yapılır. İlaç tedavisi çoğunlukla belirtilerin azalmasını ve hastanın rahatlamasını sağlar ancak her zaman tek başına yeterli değildir. Daha ağır vakalarda ek tedavi yöntemleri gerekebilir. OKB tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem ise bilişsel davranış terapisidir. Terapi uzman hekimin kontrolünde, hastayla yüz yüze gerçekleştirilen seanslarla gerçekleştirilir.

Obsesif kompulsif bozukluk, hastanın durumu ne denli ağır olursa olsun tedavi ve terapilerle olumlu sonuçlar alınabilen ve iyileştirilebilen bir rahatsızlıktır. Tedavide hasta ve doktor ilişkisi önem taşır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı