Biyografi

Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir?

Büyük Birlik Partisi kurucu genel başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Ülkü ocaklarında yetişmiş dürüst, ilkeli bir siyaset adamıdır. Ölümündeki sır perdesi halen aralanmış değildir.

1954 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesinin Elmalı köyünde dünyaya gelen Muhsin Yazıcıoğlu, ilk ve orta öğretimini Şarkışla’da tamamladıktan sonra 1972 yılında Ankara’ya gelerek Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinde yükseköğrenimini tamamlamıştır. Şarkışla’da Genç Ülkücüler hareketine katılmıştır. 1972 senesinde Ankara’ya geldikten sonra Ülkü Ocakları genel merkezinde görev yapmaya başladı. 1977-1978 yılları arasında önce ülkü ocakları genel başkan yardımcılığı daha sonrada Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı yapmıştır. 1978 senesinde kurulan Ülkücü Gençlik Derneğinin kurucu genel başkanı olmuştur.

12 Eylül 1980 askeri darbesinde, MHP ve Ülkücü kuruluşlar davasında sıkıyönetim mahkemelerinin önüne çıkan Muhsin Yazıcıoğlu dava suresince Mamak cezaevinde 5,5 yılı hücrede olmak üzere toplamda 7,5 yıl yatmış ancak bu davadan hiç ceza almamıştır.

Muhsin Yazıcıoğlu cezaevinden çıktıktan sonra, mağdur ülkücüler ve onların ailelerine destek için kurulan Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı başkanlığını yaptı.

1987’de arkadaşlarıyla birlikte MÇP’ye katıldı ve burada Parti genel sekreter yardımcılığı görevinde bulundu. 1991 genel seçimlerinde üç partinin oluşturduğu ittifak bünyesinde Sivas’tan milletvekili adayı oldu ve milletvekili seçildi.

1992 senesinde partisi ile anlayışları uymadığı sebebiyle 5 arkadaşı ile MHP’den ayrılarak 1983 yılında Büyük Birlik Partisini kurdu.

1995 erken seçiminde ANAP ile BBP ittifakıyla Sivas’tan milletvekili seçilmiştir. 1996’da ANAP’tan ayrılarak tekrar BBP’ye dönmüştür.

Muhsin Yazıcıoğlu 1998 yılındaki üçüncü  büyük kurultay ve 2000 yılındaki dördüncü büyük kurultayda tekrar genel başkan seçilmiştir.

25 Mart 2009 tarihinde Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde geçirdiği helikopter kazasında şehit olmuştur. Kazayla ilgili sır perdesi halen aralanamamıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tavsiye Konumuz

Kapalı
Kapalı