Sağlık

Makattan Sıvı Gelmesinin Sebepleri

Makattan Sıvı Gelmesinin Sebepleri

Makatta akıntı, çoğu insanın doktora bile gitmek istemediği ve bu yüzden ciddi hastalıklara sebep olabilen bir rahatsızlıktır.

Makattan Sıvı Gelmesinin Nedenleri

  • Bilindiği üzre, sindirim sistemi sonunda yer alan ve çıkartımın yapıldığı açıklık makattır. Dolayısıyla makattan sıvı gelmesine sebep olan en önemli faktör, sindirim sistemindeki problemlerdir. Kimi zaman çok ciddi hastalıklar, kimi zaman da oldukça basit görünen durumlar bu soruna sebep olabilir.
  • Bir sendrom niteliği taşıyan irritabl hastalığı, her 10 kişiden birinde görülmektedir ve bu hastalık da makattan sıvı gelmesinde etkin bir rol oynar.
  • Stres ve olumsuz koşullar, nerdeyse bütün sistemlerimizi etkileyebilme gücüne sahiptir. Aşırı stres veya korku durumları bağırsakta sıvı birikimine ve akabinde makattan sıvı gelmesine sebep olabilir
  • Perianal Fistür: Makatın nemli kalmasını sağlayan salgı bezleri tıkandığında apseler meydana gelir. Tedavisi geciken apseler patlar ve deriye kadar kanal oluşturur. Bu kanal hastalığının ismi perianal fistürdür ve patlayan apseler ciddi bir rahatsızlığa sebep olur ve makatta akıntı sürekli hale gelir.
  • Kıl Dönmesi : Kıl dönmesinin görüldüğü yerlerde apseler meydana gelip, tedavi edilmediğinde perianal fistür rahatsızlığına dönüşmesi sonucu makatta akıntı görülür.

Makatta Akıntı Nasıl Tedavi Edilir

Tedavi yöntemi, makat akıntısına sebep olan rahatsızlığın teşhisi ardından belirlenecektir. Örneğin, apseler patlamamış durumda ise ilaç yardımıyla apseler temizlenerek hastalığın önü alınmış olur. Bunda gecikme yaşanır ise apseler patlayarak ilaçla tedaviyi olanaksız hale getirecektir. Bu durumda ameliyat söz konusu olabilir. Patlamış apselerin oluşturduğu kanal, lazer yardımıyla bağırsaktan kesilir.

***Bu yazı yalnızca fikir vermesi açısından yazılmış olup, en doğru kararlar için doktora danışılması tavsiye olunur

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı