Sağlık

Kalp Rahatsızlıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Rahatsızlıkları

Kalp rahatsızlıkları denilince akla ilk gelen koroner damar hastalıklarıdır. Bu hastalıkların yanı sıra, kalbin işleyişini bozan birçok hastalık vardır. Bu hastalıklar, koroner damar hastalığı, ritim bozukluğu, konjenital kalp hastalıklarıkalp kapakçığı hastalıklarıkalp yetmezliği, perikard hastalıklar, aort hastalıkları ve damar hastalıklarıdır.

Kalp Rahatsızlıkları Sebepleri

Kalp ve damar hastalıklarının en büyük sebepleri arasında, yüksek tansiyon, sigara kullanımı, yüksek kolesterol, aşırı kilo, genetik faktörler, hareketsiz yaşam tarzı, şeker hastalığı gibi risk faktörleri ile ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bu risk faktörlerinin önlenmesi sonucu kalp damar hastalığına yakalanma riski de bir o kadar azalacaktır. Sigara kullanımı, kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini arttıran ve önlenebilir faktörlerden biridir. Sigaranın sadece kalp damar hastalıkları değil tüm vücuttaki organlara zararı vardır.

Bir diğer faktör olan yüksek tansiyon da önlenebilir faktörlerdendir. Hareketsiz yaşam tarzı, egzersiz alışkanlığının olmaması ve bunların sonucu aşırı kilo alımı yüksek tansiyonun en büyük sebeplerindendir. Kötü huylu kolesterolün artması, iyi huylu kolesterolün çok düşmesi kalp damar hastalıkları riskini arttırmaktadır. Hızlı kilo artışı, hareketsiz yaşam tarzı, sigara gibi etkenler kötü huylu kolesterolün artmasını sağlamaktadır.

Kalp Rahatsızlıkları Belirtileri

İnsan vücudundaki en önemli organlardan biri olan kalp, vücuttaki organlara kan pompalayarak bu kanla birlikte oksijen ve çeşitli besin maddeleri ile organları beslemektedir. Bazı etkenler nedeniyle kalp bu fonksiyonunu yerine getiremez ve bu durumda bazı kalp rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu kalp rahatsızlıklarının belirtileri vardır. Bunlar, göğüs bölgesinde baskı ile hissedilen şiddetli ağrı, nefes almada güçlük çekme, çabuk yorulma ve halsizlik hissetme, kesik kesik öksürme, hıçkırık, yutma güçlüğü, bayılma, bacaklarda ve karın bölgesinde şişme, mide bulantısı, hazımsızlık, baş ve ensede hissedilen ağrılar gibi çeşitlendirilebilir.

Kalp Rahatsızlıkları Tedavisi

Kalp hastalıkları düzensiz beslenme ile ortaya çıkar. Fast food tarzı, çok yağlı, karbonhidrat ağırlıklı beslenme kalp hastalıklarının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu hastalıkların önüne geçebilmek için, mevsimine göre taze sebze ve meyve tüketmek, haftanın belirli günleri de et, tavuk ve balık gibi protein ağırlıklı beslenmek gerekir.

Ayrıca doktorun ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Doktorun haberi olmadan ilaçların kesilmesi, dozajının arttırılıp azaltılmaması gerekmektedir. Kalp damar sağlığını korumanın en güzel yolu, düzenli spor yapmaktır. Düzenli olarak ve bünyeyi yormayacak derecede spor yapmak gerekir. Günlük olarak 45 dakika tempolu yürüyüş yapmak ve kalbin en büyük düşmanlarından olan sigara ve alkolü bırakmak gerekir.

Kaynak: http://www.kalp.xyz/kalp-rahatsizliklari/

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı