Sağlık

Kabızlık – Kabızlık nasıl geçer?

En çok rastlanan  gastrointestinal problemlerinden birisi olarak kişileri bekleyen tehlikeli sağlık sorunları arasında kabızlık yer almaktadır. Sizlere bu yazımızda kabızlık hakkında bilmeniz gereken bazı detayları aktarmaya çalışacağız. Böylece sağlıklı bağırsaklara kavuşmanız için yapmanız gerekenleri sizler de öğrenebileceksiniz.

KABIZLIK NASIL ANLAŞILIR?

Bağırsak hareketlerinin azalması ile birlikte ortaya çıkan ve boşaltımın yapılmasında güçlük olarak görülen kabızlığı anlamanızın birkaç yöntemi vardır. Bunlar arasında ilk olarak 1 haftalık bir süre içerisinde 3 defadan daha az tuvalete çıkmanız yer almaktadır. Bu durum kabızlığın başlangıcı ve belirtisi olarak kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra büyük tuvaletin sert olması ve kuru olması da kabızlık ile ilgili belirtiler arasında yer almaktadır. Ayrıca dışkı yapılması esnasında meydana gelen ağrılar da bunun göstergesi olarak kabul edilecektir.

Son 3 ve 6 ay içerisinde tuvalet sıkıntılarınız arasında yukarıdaki şikayetlerden birden fazlası yer alıyorsa kabızlığa yakalandığınız anlamına gelecektir. Bu da bir an önce tedbirlerinizi almanız gerektiğini sizlere işaret edecektir.

KABIZLIK NASIL İYİLEŞİR?

Kabızlığı düzeltmek isteyen kişilerin öncelikle yaşam tarzında ve beslenmesinde bazı değişiklikleri yapması gerekmektedir. Egzersizleri arttırmak, sürekli hareket halinde olmak bunlardan yalnızca biridir.

Kabız olan bir kişinin beslenme düzeni olarak sıvıya ağırlık vermekle normale dönecektir. Lifli gıdalarla beslenmeye başlayacak olan kişilere hangi yiyecekleri tüketmeleri gerektiğine dair bazı önerilerde bulunmaya devam ediyoruz.

KABIZLIĞA İYİ GELEN YİYECEKLER NELERDİR?

Şifalı bitkiler kategorisinde badem yağını, kabızlığa iyi gelen ürünler arasında ilk sırada görebilirsiniz. Badem, ceviz, fındık gibi bağırsakları çalıştıran kuruyemişleri yemek ise diğer bir alternatiftir. Kurutulmuş erik ve kayısı kurusu gibi yiyeceklerin tüketilmesi halinde de kabızlığın hafifletilebileceğini bilmelisiniz. Çünkü bu tür yiyecekler bağırsakları hızlı bir şekilde çalıştıracaktır. Bunun dışında bitki çayları arasında ıhlamurun kabızlığa iyi geldiğini söyleyebiliriz. Elma çayı da aynı şekilde bağırsakları çalıştıran ve kabızlığa iyi gelen bitkisel tedaviler arasında kullanılabilecek bir ürün olarak karşınıza çıkacaktır. Son olarak balı sütle karıştırarak veya doğrudan tüketmeniz halinde kabızlığınızın hızlı bir şekilde iyileşebileceğini söyleyebiliriz.

KABIZLIKTA DOKTORA NE ZAMAN GİDİLMELİDİR?

Kronik hale gelmediği takdirde yukarıdaki önerilerimizi deneyerek sizler de kabızlığınızı iyileştirebilirsiniz. Ancak kronik hale geldikten sonra mutlaka doktor kontrolünde kabızlığınızın tedavisini başlatmanız gerekecektir. Sürekli olarak tekrar eden kabızlıkların sindirim ve boşaltım sistemini ciddi olarak etkileyeceği görülecektir. Aynı zamanda var olan çeşitli rahatsızlıkların da kabızlığa neden olabileceği bilinmelidir. Bu nedenle hiç vakit kaybetmeden hemen bir hekime başvuru yapmalısınız.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı