Sağlık

Kabakulak Nasıl Geçer

Kabakulak Nasıl Geçer

Kulağın alt bölgesin de şişkinliğe neden olduğu için kabakulak ismi verilen  bulaşıcı bir hastalık olan kabakulak, en çok çocuklarda görülse de yetişkinlerde de meydana gelebilen bir hastalıktır.

Kabakulak hastalığına doğru tedavi yöntemleri uygulanmazsa hastalık hem çabuk atlatılamaz hem de ciddi kalıcı hasarlara sebep olabilir. Kabakulak virüsü kaynaklı bir hastalıktır bu nedenle antibiyotik ile kabakulak tedavisi yapılamaz. Kabakulak ağrılı ve ateşli bir hastalık olduğu için çeşitli ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar ile hastanın çektiği acılar hafifletilebilir.

Kabakulak hastalığında en etkili tedavi yöntemi ise kabakulak aşısı yaptırmaktır. Bu aşının hiç bir yan etkisi yoktur. Ayrıca kabakulak rahatsızlığı olmayan bireyler de kabakulak aşısı yaptırarak bu hastalığa karşı önlem alabilirler. Kabakulak hastalığının tedavisinde hastanın bol istirahat yapması gerekir. Hastalık iyileşene kadar kolay çiğnenen yiyecekler tüketilmelidir.

Kabakulak olan hastaların bol su tüketmesi gerekmektedir. Ayrıca hastalığın çabuk atlatılabilmesi için c vitamini yönünden zengin gıdaların tüketilmesi gerekmektedir.

Kabakulak Hastalığının Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Zencefil ile tedavi: Neredeyse her derde deva olan zencefil bitkisi kabakulak hastalığının iyileşmesinde de oldukça etkilidir. Ilık su ile kuru zencefil hamur haline getirildikten sonra şiş olan bölgeye konularak bir süre bekletilmelidir. Bu bitkisel yöntem sayesinde hastanın kulağının altında ki şişlikler daha çabuk geçecek ve ağrıları azalacaktır.

Aloe vera ile tedavi: Kabakulak hastalığına iyi gelen bitkiler arasında ağrıların geçmesinde en etkili yöntem aloe vera ile hazırlanındır. Aloe vera bitkisinin yaprakları soyularak ısıtılmalıdır. Daha sonra bu yapraklar ile zerdeçal bitkisi karıştırılmalıdır. Elde edilen bu karışım hastanın şişlik olan bölgesine konularak bandaj ile sarılır. Böylece kısa süre sonra hastanın ağrıları hafiflemeye başlar.

Karbonat ile tedavi: Karbonat ile kabakulak olan hastaların hem ağrıları hafifletilir hem de oluşan şişlikler indirilir. Bir çay kaşığı karbonat ile bir miktar su karıştırılarak hamur kıvamına getirilmelidir. Daha sonra elde edilen bu hamur hastanın şişen bölgerine sürüldükten sonra bir kaç dakika beklenmeli ve sonra yıkanmalıdır. Bu yöntem gün içerisin de bir kaç kez uygularak hastanın rahatlaması sağlanabilir.

Çay ile tedavi: Kabakulak olan hastaların şiş bölgelerinde ki iltihapların azalması için çay ile kolay bir tedavi yöntemi uygulayabilirsiniz. Temiz bir pamuk parçasına bir miktar çay dökülerek şiş bölgelere sürüldüğünde çayın içerisinde bulunan bileşenler sayesinde iltihaplanmanın büyük bir miktarı iyileşecektir. Bu uygulamayı yapmak isteyenler çayı soğuduktan sonra pamuğa dökmeleri gerekmektedir.

Kuşkonmaz ve çemen tohumu ile tedavi: Kabakulak hastalığının erken geçmesini sağlayacak bitkiler arasında yer alan kuşkonmaz ve çemen tohumu ile hazırlanan hamurda oldukça etkili bir yöntemdir. Kuşkonmaz ve çemen tohumu ezilerek toz haline getirilmelidir ve bu iki tohum birbiri ile karıştırılarak hamur yapılmalıdır. Kuşkonmaz ve çemen tohumundan elde ettiğiniz bu hamuru hastanın şiş bölgelerine sürdükten sonra kurumasını beklemelisiniz. Daha sonra kuruyan bu hamuru ılık su ile yıkayarak hastanın şiş bölgesi temizlenmelidir.

Kaynak: http://www.kabakulak.web.tr

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı