Sağlık

İç Kulak Kristalleri, Belirtileri ve Tedavisi

İç Kulak Kristalleri

İç kulak kristalleri bazı belirtiler ile kendini belli etmektedir. Buna göre baş hareket ettirildiğinde, yatakta bir taraftan diğer tarafa dönerken, bir rafa uzanırken veya ayakkabıları bağlamak için kişi öne eğildiğinde baş dönmesi hissediliyorsa bu durum iç kulak kristalini işaret etmektedir. Eğer iç kulak kristalleri yerinden oynarsa bu durum insanlarda baş dönmesini tetiklemekte ve bazı birkaç belirtiye daha sebep olmaktadır. Bu nedenle iç kulak kristallerinin oynaması ihtimaline karşı dikkatli olunmalıdır.

İç Kulak Kristallerinin Oynaması Ve Belirtileri

İç kulağın dengeyi sağlayan zarında kalsiyum karbonat kristalleri vardır. Bu kristallerin yerinden ayrılarak iç kulak sıvısına karışması durumuna ise kulak kristali oynaması ismi verilmektedir. Kulak kristali oynadığında kişide şiddetli bir baş dönmesi meydana gelir. Bunun yanı sıra denge kaybı oluşur, mide bulantısı ve kusma görülür.

Ayrıca bir dakikaya yakın süren kontrolsüz göz hareketleri ortaya çıkar. Vertigo da iç kulak kristalleri belirtileri içerisindedir. Tanım olarak bakıldığında vertigo çevrede bulunan her şeyin hareket ediyor gibi algılanmasına yol açan baş dönmesidir. İç kulak kristali oynamasında nadir de olsa bayılma da ortaya çıkabilir.

İç Kulak Kristallerinin Oynamasının Nedenleri

İç kulak kristalleri nedenleri arasında başa alınan darbeler önemli yere sahiptir. Genellikle ekran karşısında çalışan ya da dans eden sanatçılarda başın sürekli hareket etmesine bağlı olarak bu rahatsızlık görülebilir. Aynı zamanda yaşın ilerlemesiyle birlikte iç kulakta bulunan vestibüler sistemin yıpranması da kristali tetiklemektedir. Bunların yanı sıra nadir de olsa kemik erimesi, sinir iltihabı, kulak ameliyatından sonra yan etki görülmesi gibi nedenler de iç kulak kristali oluşumunda etkilidir.

İç Kulak Kristali Ve Tedavisi

İç kulak kristali tedavisinde tıbbi tedavi ilaç tedavisi ve epley manevraları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Epley manevraları kesin tedavidir ve bu tedavide kulak kristalleri yarım daire kanalının dışına çıkarılır. Bunun için manevralar ile baş farklı konumlara getirilir. Uzman kişi tarafından yapılan seans sonrasında hasta yaklaşık on dakika beklemeden ayağa kaldırılmaz. Ayrıca seans sonucundan hastanın uyuma şekline de dikkat etmesi, tamamen uzanarak uyumaması gerekir. Kırk beş derecelik açı ile uyumak en iyisidir.

İç kulak kristali ilaç tedavisi için ise diazepam, antivirüs ilaçlar, steroid ilaçlar ve baş dönmesini önleyen ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçların hangisinin kullanılacağı hastalık nedenine ve belirtilerine göre farklılık göstermektedir. İlaçlar mutlaka doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı