Güncel

Evde Bakım Parası

Evde Bakım Parası

Evde bakım parası devletin bazı vatandaşlarımıza tanıdığı bir haktır. Ama bu bakım parasından her vatandaş hak sahibi değildir. Bakım parası almak için ağır özürlü olmak gerekmektedir. Bakım parasını sadece ağır özürlü vatandaşlarımız alabilirler.

Özürlü vatandaşlarımız ihtiyaçlarını kendileri gideremedikleri ve çalışamadıkları için bakım parası almaya hak kazanmışlardır.

Bakım parasını özürlü olan kişinin ailesi annesi, babası, akrabası gibi bakan ve ilgilenen kişiler almaktadır. Bakım parası vatandaşlarımızın özürlü durumunda değişebilir daha ağır özürlü olanlar daha fazla bakım parası almaktadır. Özürlü ve bakıma muhtaç vatandaşlarımız için iyi ve düşünceli bir fikirdir.

Bakım Parasını Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Bakım parasını almak için ağır özürlü olmak gerekir. Bu özür % ile sınırlanıp bakım parası verilmektedir. Ağır özürlü olmayan vatandaşlarımız bu haktan faydalanmaktadır. Bakım parası ihtiyaçlar için verilmektedir.

Özürlü vatandaşlarımız ihtiyaçlarını karşılamaları ve daha kolay bir yaşam için verilmektedir. Bakıma muhtaç yakını olanların hem maaşa müracaattan önce hem de maaş bağlandıktan sonra maaş uygulaması hakkında bilgi sahibi olması zorunludur. Bakım maaşına hak kazanan vatandaşlarımız eğer sağlığına kovuşur ve bir özürleri kalmazsa bakım maaşı kesilir ve verilmez.

Bakım Maaşını Kimler Alabilir?

Bakım maaşını özürlü kişinin bakımını ve ihtiyaçlarını görüp ilgilenen yakınları alabilir. Karısı engelli veya ağır hasta olursa kocası dilekçe ile başvurarak bakım maaşını almaya hak kazanabilirler. İlgili kurum ve kuruluşlar bu konu ile ilgili denetleme yaparlar. Maaşı alan yakın hastayla ilgilenip bir ihtiyacı olup olmadığı için bilgi toplarlar.

Bakım maaşını alıp hastaya veya engelliye bakmayıp para için başvuran bu yolu deneyen insanlar için sık sık denetlemeler yapılmaktadır. Bakım maaşı hak kazanan hasta ve özürlü insanlar bakım maaşları ile geçim sağlar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı