Sağlık

Çayın Faydaları

Çayın faydaları

Çok uzun yıllardan beridir kültürümüzde ve yaşayış tarzımızın en önemli noktasında duran içeceklerden birisidir çay. Hatta dünyanın en çok çay tüketen ülkesiyiz peki belki tadını çok sevdiğimiz için belki alışkanlıklarımızdan ötürü vazgeçemediğimiz bu harika içeceğin faydaları nelerdir.

cayin-faydalari

-Çay içmek, kan dolaşımını oldukça kolaylaştırır, uykulu hali giderir ve odaklanmayı arttırır.
-Yorgunluğunuzu alır. Özellikle yoğun geçecek bir günün arifesinde vazgeçilmeziniz olacaktır.

-Cildin tazelenmesine yardımcı olur.

-Belli demleme metotları ile depresyon riskini azaltır. Aneksiyete gibi yoksunluk verici durumlarla karşılaşmanız riskini önemli ölçüde düşürür.

-Boşaltım sistemine çok faydalıdır.

-Vücut direncini oldukça fazla arttırır.
-Kan değerlerini düzenler ve yabancı maddelere karşı korur.

-Tansiyonu dengeler.

-Yeşil çay özellikle C vitamini yönünden zengindir.

-Çayın içinde, kalsiyum, kafein, potasyum, nikel, karotin, bakır, çinko, flüor, tanen ve magnezyum gibi yararlı maddeler de bulunur.

-Damar sertliğine önlemede yardımcıdır.

-Hepimizin de bildiği gibi aslında harareti düşürür ve özellikle kurak iklimlerde yaşayanlar için bire birdir.

-İçeriğinde ki yararlı maddeler sayesinde zehirli maddelerle savaşır ve bizi korur.

-Demlediğiniz çay yaprağını yüzeysel olarak yüze uygularsanız cilt hastalıklarına ve bakımına da yardımcıdır.

-Özellikle siyah çay içerisindeki kanser önleyici maddeler sayesinde kansere karşı özellikle önleyici bir rol oynayarak sağlığımıza olumlu etkisini sürdürebilmektedir. Diğer çay türlerinde de görülse dahi bu konuda en etkilisi siyah çaydır.

-Siyah çayın içerisinde bulunan florid isimli madde sayesinde özellikle ağız ve diş sağlığında da faydalı bir yardımcı olduğu gözlemlenmektedir. Özellikle çürümelere neden olan bakterilerle savaşta etkili bir yardımcıdır.

-Siyah çay içeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde kalp damarlarını rahatlattığı gibi aynı zamanda kötü kolesterol gibi zarar verici etmenlerle de mücadele de yardımcıdır.

İşte bu denli çok faydası bulunan bir içeceği elbette ki düzenli tüketmekte fazlasıyla yarar vardır. Hali hazırda geleneklerimizden gelen çay kültürünün aslında ne kadar da yararlı bir geleneksel ritüel olduğunu da öğrendiğimize göre artık hepimizi her gün bir bardak daha fazla çay içmeye davet etmekte sanırım sağlığınızı düşündüğümüzü söylemenin güzel yollarından biri haline gelecektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı