Pratik Bilgiler

Buzdolabı nasıl temizlenir? Temizlemek için neler yapılmalı?

Buzdolabı nasıl temizlenir? Temizlemek için neler yapılmalı?

           Mutfak temizliği, genel olarak yapılması gerekli temizlikler arasındadır. Kenar – köşe, fırın içi derken buzdolabı temizliği de yapılmalıdır. Mutfak tezgahında yada mutfak masasında içi dolu yemek tenceresi, yada tava gibi saklanması gerekli yiyeceklerin, bozulmadan buzdolabına girmesi gerekmektedir. Aksi taktirde kötü kokuya neden olabilirler.

buzdolabi-temizligi

Bu makalemizde buzdolabının temizliği nasıl yapılmalıdır? Ne kadar sürede temizlenmelidir? Gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız;

Buzdolabı temizliği nedir? Nasıl olmalıdır?

Buzdolabı, mutfağımızda kötü kokuya engel, yemeklerimizin bozulmasını koruyucu görevi gören en kullanışlı eşyalarımız arasındadır. Ancak yemeklerin saklanması esnasında; lekelenmeler ve zamanı geçmiş yiyeceklerin çıkarmış olduğu kötü koku gibi olumsuzluklar olası durumlardır. Bu durumların önüne geçmek için, dolap içine birkaç dilim limon bırakılabilir. Bu, oluşabilecek kötü kokuları giderici etkiye sahiptir.

          Buzdolabı temizliği esnasında, sirke kullanılması oldukça etkilidir. Kötü kokuları yok eder. Ayrıca bununla birlikte karbonatta kullanılabilir. Karbonat ve sirke kullanımı sonrası leke kalmaz. Kötü kokular yok olur. Ayrıca iz bırakmaz etkiye sahiptirler. Ayrıca parlak bir görüntüye yardımcı olur.

Temizlik öncesi buzdolabının fişini çekmeyi ihmal etmeyin. İçerisinde ki yemek ve buna benzer ne varsa dışarı çıkarılmalıdır. Buzdolabını biraz ileri alarak altını da temizlemeyi ihmal etmeyiniz. Ayrıca buzlanma oluşmuş ise sakın sert bir cisim ile kazımayınız. Üzerine biraz sirke dökmeniz, buzun çözülmesini sağlayacaktır.

Yemekleri, peynir ve yağ gibi dışarı koku verebilecek her türlü besinin üzerini kapatarak muhafaza etmenizde yarar vardır. Yağlı olan tencere, tabak gibi eşyaları buzdolabına temizleyerek koymayı ihmal etmeyiniz.

Özetlersek, buzdolabının yemek saklama yeri olması açısından, temizliği asla ihmal edilmemelidir. En az ayda bir kere temizlenmesinde yarar vardır. Unutulmamalıdır ki, buzdolabının temiz olması, hem sağlık hem de görsel olarak oldukça önemlidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı