Ekonomi

Borçlu Kredi Kartı İptal Edilebilir mi?

Borçlu Kredi Kartı İptal Edilebilir mi?

Herhangi bir banka üzerinden kullandığınız kredi kartlarını dilediğiniz zaman iptal ettirebilirsiniz. Özellikle çalıntı ve kayıp durumlarında hızlı biçimde bankaya başvurarak kartı iptal ettirmeniz gerekiyor. Ancak bu hususta belirli kriterler bulunuyor. İptal edilmek istenen kredi kartında herhangi bir borç olması durumunda kredi kartınız hiçbir şekilde iptal edilmez. Bu durumda öncelikli olarak kredi kartı borçlarını sıfıra indirmeniz istenir. Tüm borçlar ödendikten sonra kredi kartı iptal edilebilir.

Borcu Olan Kredi Kartı Kaybedilirse İptal Edebilir miyim?

Kredi kartınızı kaybetme durumunda, bir başkasının sizin adınıza işlem yapabilme ihtimali olacaktır. Bu tarz durumlara önlem almak için kredi kartının iptal edilmesi gerekir. Ancak kredi kartınızın borcu bulunuyorsa bankanız hesabı tamamen iptal etmez. Bu tip durumlarda yalnızca çalınan kart üzerine bloke konulur. Yani kartınızı bulan kişi herhangi bir işlem yapamaz. Kaybedilen karta bloke konulduktan sonra sizlere yeni bir kredi kartı gönderilir.

Otomatik Ödeme Talimatı Bulunan Kredi Kartı İptal Edilir mi?

Kredi kartınızı iptal etmenizi engelleyecek durumlardan birisi de otomatik ödeme talimatlarıdır. Kullandığınız kredi kartı üzerinde herhangi bir otomatik ödeme talimatı görünüyorsa, bu durumda kartınızı iptal edemeyebilirsiniz. Bu tip bir durumda öncelikle kartınızdaki ödeme talimatlarını kaldırmanız gerekiyor. Bu işlemi doğrudan internet bankacılığı üzerinden de yapabilirsiniz. Kartın üzerindeki tüm otomatik ödeme talimatları kaldırıldığı zaman iptal işlemi yapılabilir.

Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Kredi kartı borçlarınızı ödedikten sonra tüm iptal işlemlerini kolayca yapabilirsiniz. Bu işlemi bankaların çağrı merkezlerinden ya da doğrudan şubelerden yapabilirsiniz. Çağrı merkezlerini aradığınız zaman sizlere bazı güvenlik soruları sorulur. Bu sorulara cevap verdikten sonra işleminiz gerçekleşir. Şubeden yapılan iptal işlemlerinde ise kredi kartı iptal dilekçesi yazmanız istenir. Sonrasında kredi kartınız iptal edilmiş olur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı