Güncel

Babalar Günü – Babalar günü ne zaman?

Babalar günü yaklaşıyor. Çocukları için yılın 365 günü çalışıp onları mutlu etmeye çalışan koca yürekli kahraman babaların Babalar günü kutlu olsun. Peki ilk babalar günü ne zaman kutlanmış, nerede kutlanmış gibi sorulara yanıt bulabileceğiniz yazımızı keyfıyle okumanız umudu ile.

Babalar günü nasıl ortaya çıkmış Babalar günü anneler günü gibi çok eski tarihe dayanmasa da en az 90 yıllık geçmişe sahip. Fakat bazı tarihçiler babalar gününün Antik Roma ‘ da da kutlandığını söylüyorlar. 1910 yılının Mayıs ayında Washington ‘ a bağlı Spokane şehrinde yaşayan Sonora Smart Dodd adlı kadının annesi kendisini doğururken hayata gözlerini yumar.

Hayatını çiftçilik yaparak kazanan Amerikan İç Savaş gazisi babası onu ve diğer beş kardeşini tek başına büyütür. Dodd babasının yaptğı onca fedakarlığa karşı ve babasına duyduğu minnetttarlığı gösterebilmek için 1910 yılında babasının doğum günü olan 5 haziran gününü babalar günü olarak kutlanmasını ister ve belediyeye bugünün tatil olup tüm gün kutlanması için bir dilekçe yazar. Dodd ‘ un isteği Spokane Belediye Başkanı tarafından kabul edilir. Fakat festival olarak kutlanabilmesi için biraz zamana ihtiyaç duyulduğunu bildirir ve kutlamanın yapılacağı gün iki hafta ileriye alınır. Böylelikle,Spokane Bölgesel Kongre ve Ziyaretçi Kayıtları Bürosu kayıtlarına, ilk babalar günü 19 Haziran 1910 tarihinde geçer.

İlk babalar günü kutlaması kilisenin kırmızı güllerle süslenmesi ile 19 Haziran 1910 tarihinde başlar. Yapılan seramonide,herkes babasına kırmızı gül hediye eder. Babaları hayatta olmayan katılımcılar ise seramoniye babaları için beyaz güller ile katılırlar. Babalar gününün resmi tatil ilan edilmesi Her yıl sadece Spokane şehrinde kutlanan babalar günü, 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidgetarafından desteklenir ancak resmi olarak ilan etmez. 1966 yılında ise döneminbaşkanı Lyndan Johnson, babalar günününher yıl haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanacağını yazan bir bildiri yayımlar. 1972 yılında ise başkan Richard Nixon ‘ ın imzası ile babalar günü yasal olarak Amerika ‘ da resmi tatil ilan edilir. Babanızla birlikte olduğunuz her günü haziranın üçüncü pazarı tadında, kırmızı gül kokusunda geçirmeniz dileği ile.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tavsiye Konumuz

Kapalı
Kapalı